RASTLINNÉ OLEJE


Rastlinné oleje sú získavané zo semien a iných častí rastlín, ktoré okrem tuku obsahujú ešte aj iné zložky. Tie, ktoré nájdeme v olejoch lisovaných za studena a sú v tukoch rozpustné, sú vitamín A, D a E, lecitín a karotén. Nájdeme tam aj vo vode rozpustné zložky: glycerol, chlorofyl, proteíny, minerály a stopy vitamínu C a B.


Potravinársky priemysel preferuje používanie olejov, ktoré sú priesvitné, bez chuti, vône, často preto bývajú rafinované a tým pádom zbavené prospešných zložiek (karotén, chlorofyl, proteíny, lecitín, voľné mastné kyseliny). V kozmetike preferujeme olej získaný lisovaním za studena, nerafinovaný. Lisovaním za studena sa síce nevyprodukuje z rastliny až taký veľký objem, ale dosahuje sa olej vyššej kvality, jemnosti a zachované sú v ňom vyššie spomenuté zložky.


Čo je také výnimočné na nanášaní olejov na pleť?

- Ľahko sa vstrebávajú do pokožky.

- Nie sú pre našu pokožku cudzie. Tuk, ktorý sa nachádza pod kožou, je chemicky veľmi podobný rastlinným olejom, ktoré konzumujeme.

- Na vonkajšej vrstve epidermy (pokožky) vytvoria tenkú membránu, ktorá nebráni "dýchaniu pleti", ale zároveň zvyšuje obranyschopnosť pleti voči vonkajším vplyvom (pred pôsobením chladu, vody, vetra, dráždivých látok, chemikálií a iných látok, ktoré spôsobujú vysýchanie pokožky) a zabraňujú strate vody z pokožky. Takýto typ oleja je napríklad jojobový, makadamiový, sezamový, ryžový. Po nanesení je pokožka odolnejšia, jemnejšia, vláčnejšia a pružnejšia.

- Zmäkčujú a upokojujú pokožku, zabraňujú vysušovaniu a šupinateniu. Vypĺňajú jemné vrásky pri suchej a dehydratovanej pokožke.

- Oleje, ktoré prenikajú do pokožky, dodávajú pleti v tuku rozpustné zložky (vitamíny, steroly, karotény). Vstrebávanie týchto zložiek sa zvyšuje, ak je pokožka teplá a má dobrú cirkuláciu (odporúčame teda aplikovať olej do pokožky prostredníctvom vlastnej jemnej masáže)


Vedecké štúdie naznačujú, že rastlinné oleje môžu byť "konzumované" nielen orálne, ale aj cez pokožku, aby sme dosiahli potrebnú hladinu esenciálnych mastných kyselín v tele. Oleje môžeme bezpochyby používať na udržanie zdravej pokožky. Pre zosilnenie účinku sa odporúča pravidelné cvičenie, pohyb na čerstvom vzduchu, zdravá životospráva, používanie rastlinných extraktov a esenciálnych olejov v súčinnosti s rastlinnými olejmi a pitie čistej vody (alebo bylinného čaju). Pre vyživovanie pokožky pomocou rastlinných olejov je dôležité si vybrať kvalitný olej podľa typu pleti.Suchá, podvýživená a citlivá pleť

Argánový olej doplnený šípkovým olejom, ibištekovým olejom alebo malinovým olejom.

Odporúčame sérum Flóra.mylo_prod_0139jpg


Zrelá pokožka

Makadamiový olej doplnený šípkovým, rakytníkovým alebo pupalkový olejom.

Odporúčame nočné pleťové sérum Mladosť.mylo_prod_0334jpg

Pórovitá, mastná a aknózna pleť

Konopný olej alebo jojobový olej doplnený šípkovým olejom, kiwi olejom, olejom z lieskových orechov alebo olejom z hroznových jadierok.

Odporúčame pleťové denné a nočné sérum Ako vánok.mylo_prod_0142jpg

Pokožka vystavená vplyvom vonkajšieho znečisteného prostredia

Oleje bohaté na antioxidanty: rakytníkový CO2 extrakt, malinový olej, acai olej, arganový olej.


Odporúčame ochranný pleťový olej Ava.


DSC_7007jpg