TEKUTÉ ZLATO Z NOVEJ KALEDÓNIE

Jedinečnosť, intímnosť, spiritualita – tieto slová vám napadnú, keď ucítite vôňu santalového dreva, ktorá sa vždy mierne líši v závislosti od druhu a od oblasti, v ktorej rastie. Za najkrajšiu sa považuje vôňa santalu z Indie, to má však svoju smutnú históriu. V rokoch 1993 až 2010 sa tu s ním aj napriek zákazu vo veľkej miere obchodovalo. Až v roku 2010 sa stala ťažba protizákonná a v súčasnosti je indické santalové drevo vedené ako ohrozený druh na Červenom zozname. Obyvatelia Novej Kaledónie sa poučili z udalostí v Indii a pri ťažbe sa začali správať oveľa zodpovednejšie. Uvedomili si potrebu tento zdroj obnovovať a začali vysádzať nové stromy.


Zatiaľ čo indické santalové drevo hynulo kvôli zlému manažmentu, to z Novej Kaledónie zažívalo renesanciu


Pestovanie nových stromov začína sadením semien v skleníkoch, spolu s trávou a inými rastlinami, na ktorých santalový strom nejaký čas parazituje. Keď už je dostatočne veľký, presadia ho do voľnej prírody, kde ho do určitého veku chránia okolité stromy pred slnkom. Skôr ako dospelý strom vyrúbu, majú miesto neho nasadených už 15-20 nových stromčekov, ako náhradu. Každý výrub je ako malý obrad, aj preto, že strom má v tom čase už 30-50 rokov. Aby uchránili tie stromy, z ktorých by nezískali požadované množstvo oleja, pred výrubom navŕtajú kmeň stromu a zistia, v akej je kvalite.


sandalwood1jpg


Pri bežnom spracovaní santalového dreva na esenciálny olej sa kmeň nechá vysušiť a naseká sa na drobné kúsky, ktoré sa pomelú na prášok. Ten prejde procesom destilácie, ktorý trvá 3-5 dní. Takto získaný olej sa považuje za tekuté zlato. Ale aj tento spôsob sa obyvateľom Novej Kaledónie podarilo ešte vylepšiť. V porovnaní s klasickou hydrodestiláciou trvá ich nový proces výroby 8 hodín namiesto 3 dní a z rovnakého množstva dreva dokážu vyprodukovať 3 litre oleja namiesto 1 litra.


Obyvatelia Maré zdokonalili výrobu oleja a z rovnakého množstva dreva dokážu vyprodukovať o 2 litre viac


Vyťažiť zo santalového dreva maximum, ktoré sa dá, znamená pre obyvateľov väčší profit, čiže viac prostriedkov na vysádzanie nových stromov. Táto práca je pre nich životným poslaním, preto do nej dávajú celé svoje srdce. Podarilo sa im vytvoriť ekonomický systém, ktorý je v súlade s ich tradíciami a hodnotami a zároveň zabezpečí aj ich budúce generácie.

Esenciálny olej zo santalového dreva z Novej Kaledónie obsahuje aj balzam na bradu a fúzy Šuhaj. Do tohto prípravku ide iba veľmi malé množstvo oleja, preto som sa rozhodla ponechať ho v predaji. Dodávateľom tohoto oleja je www.aroma - ateliér.cz  Mydlo Šuhaj som z predaja stiahla a pleťový toner Ružová rosa dostal novú receptúru, pretože obsahovali väčšie množstvá a myslím si, že aj napriek prístupu obyvateľov Novej Kaledónie treba so santalovým drevom zachádzať zodpovedne.


suhajkvetmensiejpg