Imunitu môžete podporiť aj klíčkami

Sú také dni, týždne a niekedy aj mesiace, kedy silnú imunitu potrebujeme viac ako inokedy. A potom sú také roky ako tento, kedy je zdravé, silné a vitálne telo dôležité bez ohľadu na vrtochy počasia.

Obranyschopnosť organizmu ovplyvňuje životný štýl, náš mentálny stav a hádam z najväčšej časti to, čo do svojho tela prijímame. Čo tak vyskúšať tento rok najzdravšiu potravinu sveta, ktorú si navyše môžete vypestovať doma? Áno, aj v malom byte v centre mesta. Nie, nebudete potrebovať záhradu, leto ani kvetináč.

Klíčky sa dlhodobo umiestňujú na vrcholných priečkach najzdravších potravín sveta a niet sa čomu čudovať. Pri klíčení totiž narastá množstvo enzýmov, vitamínov aj minerálov do takej miery, ktorú v dospelej zelenine len tak nenájdete. Mnohé klíčky navyše obsahujú významné množstvo chlorofylu a tiež fytochemické látky, ktoré sú schopné ochraňovať nielen rastlinu ale aj nás, ktorí jej drobnú verziu zjeme.

Okrem imunity podporujú čerstvé mladé klíčky srdcovo-cievnu činnosť a bojujú proti cukrovke (najmä naklíčené strukoviny a obilniny) a fungujú tiež ako prevencia pred onkologickými ochoreniami (najmä klíčky zeleniny a byliniek). Pridajte k týmto skutočnostiam to, že si ich dokážete vypestovať doma bez ohľadu na sezónu a počasie. Ak sa do toho pustíte s organickými, chemicky neošetrovanými semienkami, dostanete do svojho tela maximum toho dobrého a nič z toho, čo by v potravinách už len z princípu nemalo byť.

Domáce klíčenie je dostupné pre každého, kto má k dispozícii vodu a izbovú teplotu. Vlhkosť a teplota v rozmedzí 20-25 stupňov sú totiž jediné dve veci, ktoré klíčky na svoj rast potrebujú. Zaobstarajte si organické semienka a môžete začať. Klíčky vám vyrastú na vlhkej vate aj v obyčajnom zaváraninovom pohári, ktorý prekryjete gázou a zaviažete špagátom alebo gumičkou. Ak by ste si prácu s klíčkami chceli zjednodušiť, zaobstarať si môžete aj niektorú z nakličovacích nádob. Klíčenie vždy začínajte tým, že semienka aktivujete namočením do vody na dobu približne 8 hodín. Po vyliatí vody ju už do nádoby nikdy nenalievajte na stálo, no semienka alebo rastúce klíčky neustále udržujte vlhké preplachovaním alebo postrekovaním rozprašovačom ideálne vždy ráno a večer.

Niektoré klíčky vám vyrastú už o 2 dni, iným to trvá aj týždeň. Odmenou za rannú a večernú starostlivosť vám však bude vitamínová bomba, ktorá výborne chutí a navyše aj fantasticky vyzerá na tanieri. Bez obáv ich môžete používať ako bohatú prílohu aj jemnú dekoráciu na akékoľvek jedlo. Klíčky môžete zamiešať do šalátov, pridať ich do sendviču, ozdobiť nimi krémovú polievku alebo si pripraviť jednoduchý kváskový chlieb s kvalitným maslom, trochou soli a poriadnou hŕbou čerstvých zelených výhonkov.

Ak vás zelený svet klíčkov zaujal, viac informácií, dlhšie články, obsiahlejšie informácie aj zopár receptov nájdete na www.sproutme.sk.


Všetkým milovníkom Mylo, ktorého produkty zbožňujem aj ja sama, prajem pevné zdravie a veľa malých radostí do dní, ktoré sa zdajú byť akési sivé. Ak si ich náhodou budete chcieť doplniť o žiarivé farby, teraz už možno viete, ako na to.


Pripravila: Katarína Kopúnová, Sprout Me

Autor fotiek: Darina Sklenárová, www.darinasklenarova.com

naspäť na Blog

Pridaj komentár