Mikrobióm pokožky, jeho význam a úloha

Kožný mikrobióm je ucelený ekosystém, ktorý sa skladá z baktérií, plesní, húb, vírusov a kvasiniek, ktoré žijú vo vzájomnej symbióze s človekom. Až do momentu, kedy je táto rovnováha narušená...

Antibiotikám predchádzali esenciálne oleje

V 17. storočí bola prvý krát spozorovaná baktéria pod mikroskopom. V roku 1860 mikrobiológ a chemik Louis Pasteur upozornil na prepojenie infekcie s baktériami. Britský patológ Cecil George Paine použil antibiotikum Penicilín v roku 1930. Dovtedy ako odpoveď na boj s baktériami vzniklo veľa in vitro štúdií, ktoré skúmali a preukázali, že esenciálne oleje z čajovníka, tymiánu, eukalyptusu a levandule majú antibakteriálne a antiseptické účinky. Od prvého použitia antibiotík do roku 1973 stihla baktéria Neisseria gonorrhoeae, ktorá spôsobuje pohlavne prenosnú chorobu kvapavku, byť rezistentná na antibiotikum. Rezistencia baktérií na antibiotiká ešte aj dnes predstavuje veľký problém v medicíne. Antibiotiká sú väčšinou zložením jednej až dvoch chemických zlúčenín. Spomaľujú fyziologické procesy baktérií alebo ich zabíjajú. Baktérie sa však dokážu časom prispôsobiť účinkom antibiotík a odolať. Avšak napríklad esenciálny olej z čajovníka austrálskeho má 100 chemických zlúčenín a pre baktériu je veľmi náročné prispôsobiť sa takémuto počtu na rozdiel od antibiotík.

Čím viac baktérií, tým zdravšia pokožka

Naše telo (pokožka, žalúdok, tráviaci trakt) je domovom pre milióny baktérií, huby, plesne, kvasinky a vírusy. Ich zloženie závisí od fyziologických charakteristík jednotlivcov. Kožný mikrobióm závisí od pohlavia, veku, ovplyvňujú ho faktory ako strava, zmeny v životnom prostredí, hygienické návyky, užívanie liekov, naša fyzická aktivita. Najväčšiu skupinu v našom mikrobióme tvoria baktérie. Čím viac kmeňov baktérií máme, tým je naša pokožka zdravšia. Pomáhajú udržiavať zdravú kožnú bariéru, ale ak dôjde k ich narušeniu, stane sa naša kožná bariéra zraniteľnou a môže dôjsť k premnoženiu patogénnych baktérií. K rovnováhe kožného mikrobiómu veľmi neprispieva ani súčasná doba, ktorá z nás spravila superhygienické bytosti používajúce dezinfekčné prostriedky na ruky, antibakteriálne mydlá, tekuté prostriedky na umývanie riadu a pracie prostriedky ako výrobky pre domácnosť a každodenné použitie.

Narušená mikrobióta kože vedie ku kožným chorobám

Ekzém, psoriáza, suchá a citlivá pokožka súvisia s narušenou kožnou bariérou, t.j. s nerovnovážnym stavom kožného mikrobiómu. Atopický ekzém je alergická kožná porucha s environmentálnymi a genetickými faktormi. Samotná baktéria Staphylococcus aureus, s ktorou je toto ochorenie spojené, hostiteľovi neškodí, ale ani priamo neprospieva. U zdravých jedincov je prítomná na mnohých miestach pokožky. U atopikov je však dominantná, nie je v rovnováhe s ostatnými a spôsobuje rôzne kožné poruchy od pupienkov a abcesov po ekzém.

Ako prispieť k rovnováhe mikrobiómu

Aby sme tento krehký svet, ktorý je našou súčasťou, udržali v rovnováhe, je dôležité sa správne oň starať. Vyhýbať sa nadmerným pílingom alebo prílišnému čisteniu. Mikrobióm netreba umelo znásilňovať, stačí ak dovolíte jeho obyvateľom samoregulovať sa, napríklad výberom vhodnej kozmetickej starostlivosti o pleť. Esenciálne oleje dokážu nastoliť jeho rovnováhu vďaka ich antibakteriálnej, protiplesňovej a protivirotickej sile. Dôležité je aj pridávať do pokožky výživné látky, ako sú prebiotiká, Omega-6 a Omega-9. V Mylo sa snažíme, aby bol váš mikrobióm pokožky šťastný, zdravý a v rovnováhe. Preto vám prinášame naše odporúčania, ako udržať svoj mikrobióm pod kontrolou a aké produkty používať, aby ste ho nevyviedli z rovnováhy.

TOP odporúčané produkty od nás sú:

Botanika

Odličovací olej z čisto prírodných ingrediencií. Šafránový a slnečnicový olej sú bohatým zdrojom omega-6 a omega-9 mastných kyselín. Odličovací olej výborne čistí pleť od všetkých nečistôt nazbieraných z ovzdušia počas dňa a odličuje aj vode odolný mejkap. Pri čistení nenarúša kožnú bariéru kože. Pleť po ňom zostane vláčna. Esenciálne oleje z geránia, levandule a harmančeka modrého pôsobia antibakteriálne, protizápalovo a pozitívne vplývajú na psychiku a zmierňujú stres, ktorý má za následok poškodenú kožnú bariéru a kožné choroby.

Ruža a konope

Prvý pleťový krém z dielne Mylo. Vyrobený studeným procesom, bez zahrievania jednotlivých zložiek. Vyvinutý pre normálny až suchý typ pleti, zrelú pleť a pleť zaťaženú stresom. S výťažkom z konope siatej, ktorý pozitívne vplýva na kožný mikrobióm, pomáha predchádzať dehydratácii a suchej pleti. Krém je možné kombinovať s akýmkoľvek našim olejovým sérom pre umocnenie požadovaného účinku. Napríklad s olejovým sérom Mladosť pre intenzívnejší boj so starnutím, s olejovým sérom Olivín pri boji s akné, alebo so sérom Flóra pri extra suchej a dehydrovanej pleti.

Autor fotiek: Barbora Girmanová (@girmaaa)

naspäť na Blog

Pridaj komentár