Starostlivosť o pleť v zime

pleť v zime

Zima dáva našej pleti poriadne zabrať. Pokožka je vystavená rýchlemu striedaniu teplôt, studenému vetru a mrazu, čím trpí a môže ľahko popraskať. Preto jej treba venovať väčšiu pozornosť. Poradíme vám, ako sa o ňu v chladných mesiacoch starať.

10 tipov ako udržať pleť vláčnu, hydratovanú a zdravú aj zime

  1. Dbajte o pleť tak, ako dbáte o oblečenie. Ak v zime vrstvíte odevy, rovnako vrstvite aj kozmetiku. Vyčistite si pleť, použite tonikum, sérum, olej, krém a balzam. Dávkovanie závisí od vašej pleti, no všeobecne platí, že menej je viac. Ak vaša pokožka dokáže absorbovať ďalšie vrstvy, pokračujte (pozor však na vrstvenie produktov so silikónmi, tie sa občas neznášajú a môžu sa žmolkovať).
  2. Nepreháňajte to s čistením. V Mylo sme síce zástancami celoročného šetrného čistenia bez narúšania kožného mikrobiómu, ale v zime na vás apelujeme ešte viac. V tomto ročnom období potrebuje pleť toľko hydratácie, koľko sa len dá. Ak máte suchú alebo citlivú pokožku a používate nešetrné čistiace produkty, prípadne, čo je ešte horšie, čistíte si pleť elektronickými čistiacimi kefkami, pleť vám to neodpustí.
  3. Vyhnite sa produktom s obsahom alkoholu. Jedna vec je používať tonikum so zložkou alcohol, ktorá je uvedená na úplnom konci zloženia INCI, no druhá vec je používať produkt, ktorého základnou zložkou je alkohol. Výnimkou sú exfoliačné toniká, v nich alkohol slúži na stabilizáciu kyselín.
  4. Ak máte radi penivé čistiace produkty, vymeňte ich v zimnom období za čistiace mlieko. Je vhodné aj na mastnú pleť.


  5. Nikdy sa nesnažte mať po čistení vydrhnutú kožu, a to sa týka pleti aj pokožky na hlave. Ak sa tento pocit po čistení dostaví, mali by ste ihneď prestať a pouvažovať o inom čistiacom produkte.
  6. Doprajte pleti a pokožke na tele pravidelnú exfoliáciu. Exfoliačné prípravky v tekutej podobe, ktoré sa aplikujú lokálne, sú účinnejšie než hrubozrnné pílingy. Nie každý má však chuť, resp. môže používať produkty s kyselinami. Niekto preto uprednostňuje mechanický píling. Vyberte si jemný píling s drobnými zrniečkami.
  7. Oleje a balzamy sú prirodzene najlepším priateľom pleti. Ak máte obzvlášť suchú pleť, zvoľte balzam alebo ľahší olej. Na mastnú pleť je najvhodnejší práve olej.

    pleťový olej
  8. Dbajte na prísun omega mastných kyselín, aby ste pleť chránili zvnútra. Najlepšie sú omega kyseliny z rýb, vegetariáni a vegáni by mali siahnuť po ľanových semienkach. Ktorými potravinami udržať pleť zdravú, nájdete tu.
  9. Naďalej používajte pleťové masky, no namiesto ílových masiek siahnite radšej po hydratačných. Ak máte kombinovanú pleť, pokojne použite ílovú masku, no za ňou by mala nasledovať hydratačná maska, aby pleť nestratila vlahu.

    hyd
  10. A na záver nezabúdajte na vitamín D. Kúpte si ho v podobe výživového doplnku alebo spreja, no nezabudnite konzultovať dávkovanie s lekárom ako to platí pri každom doplnku stravy.

Pripravila: Petra Vagaská
Zdroj: Caroline Hirons, Krásna pleť, Ikar 2021

naspäť na Blog

Pridaj komentár