Vitamíny a antioxidanty v strave dokážu pozitívne ovplyvniť vzhľad a zdravie našej pokožky. Čo by sme teda mali jesť, aby bola naša pleť svieža a krásna?
Túto otázku sme položili Barborke Kyškovej, zakladateľke veganského blogu Rebarbora.
Čerstvo
Jedzte to, čo vám naša príroda ponúka. Určite nepočujete prvý krát o sezónnom stravovaní a sezónnych receptoch. Už je to taká zaužívaná fráza, že jej možno nevenujete toľko pozornosti, keď na ňu natrafíte. Ale mali by ste. Nejde totiž iba o vitamíny, ktoré zelenina a ovocie obsahuje, ale aj o to, že naše telo ich najlepšie prijíma v okamihu, keď ich dostane čo najčerstvejšie.
Ešte teplá, červená, voňavá paradajka na vláčnom chlebe s maslom je asi najjednoduchší príklad. Žiadne paradajky, ktoré sa v zime zrodili v skleníku, bez jediného lúča slnka. Koľko nám taká smutná zimná paradajka dá asi tak vitamínov?
Pestro
Druhá vec, ktorú mnohí ľudia nevedia, je fakt, že treba jesť pestro. Za týždeň by sme mali zjesť 30 druhov rastlín, vraví známi gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela. Do tohto čísla sa okrem zeleniny a ovocia počítajú aj bylinky, či jedlé kvety. Mnoho ľudí sa totiž stravuje stereotypne, aj keď možno zdravo. Ale rozmanitosť nám zaručí zdravý mikrobióm a všetci dobre viete, keď nám dobre trávi, máme sa dobre a vtedy sa má dobre aj naša pokožka.
Okrem vitamínov a farebného taniera sa vám vaša pokožka odvďačí, ak jej doprajete každodennú dávku antioxidantov. Je vedecky dokázané, že spomaľujú proces starnutia, tak prečo si ich nedopriať v tej najjednoduchšej forme a to v tom, čo jeme.
Farebne
Je také pravidlo, že čím tmavšia a sýtejšie zafarbená zelenina či ovocie, tým viac antioxidantov, preto si vždy vyberajte tú najtmavšiu brokolicu, tú najtmavšiu paradajku, ten najtmavší šalát. Taktiež v šupkách ovocia sa nachádza veľmi veľa antioxidantov. Keď jablko, tak ideálne so šupkou a veľmi dobre umyté, alebo v bio kvalite. Zapamätajte si, farbivo je antioxidant, to znamená, že ak šupku odstránite, jej farba už nie je dôležitá, aj tak o ňu prídete. Čiže uhorkový šalát už iba z uhorky so šupkou, uprednostnite červenú kapustu pred bielou, červené hrozno pred bielym. Farba rozhoduje, ktorý druh zeleniny, či ovocia by malo pristáť na vašom tanieri.
Veľmi veľa antioxidantov obsahuje bobuľové ovocie a aj tu platí, čím tmavšie, tým lepšie. Ideálne je si ho začleniť hneď do raňajok, buď do smoothie, raňajkovej kaše, alebo ho môžete pridať aj na bábovku natretú kvalitným čokoládovým krémom. Fantázii sa medze nekladú. Predsa len, bobuľové ovocie je hádam najchutnejšia forma ako antioxidanty začleniť do stravy. Veď kto by nemiloval čučoriedky alebo černice? A kto by nechcel byť krásny a vyzerať večne mlado?
Dobrú chuť 🙂
Pripravila: Barbora Kyšková
Foto: všetky použité fotografie sú z Barborkinho blogu www.rebarboravegan.blog